Sfântul Voievod Ştefan cel Mare păznuit la mănăstirea Dobreşti

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae Mitropolitul Banatului, la mănăstirea Dobreşti din protopopiatul Lugoj, sâmbătă 2 iulie, de sărbătoarea închinată Sfântului Voievod Ştefan cel Mare a fost săvârşită Sfânta liturghie arhierească de către Preasfinţitul Părinte Pasie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.
La începerea lucrărilor de zidire a mănăstirii Dobreşti, Preafericitul Părinte Patriar Daniel Daniel a binecuvântat ca hramurile mănăstirii să fie Sf. Cuvioasă Parascheva, Sf. Ilie Tesviteanul şi Sfântul Ştefan cel Mare.  
În cadrul Sfintei Liturghii Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a fost înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, împreună cu pr. Ioan Cerbu,protopopul Lugojului şi ierom. Matei Buliga, stareţul mănăstirii Dobreşti, precum şi de numeroşi credincioşi din întreg cuprinsul eparhiei.
Răspunsurile liturgice au fost date de către Liga Tinerilor Creştini Ortodocşi Români – filiala Lugoj, condusă de Alina Bogoevici.

În cuvântul de învăţătură Ierarhul a prezentat viaţa, activitatea şi credinţa domnitorului Ştefan cel Mare, arătând că Biserica l-a canonizat pentru faptele sale de vitejie, pentru că şi-a apărat neamul, ţara şi nu în utimul rând credinţa ortodoxă, accentuând că dacă alte ţări de atunci au fost transformate în paşalâcuri turceşti, Moldova şi-a păstrat neatinse hotarele şi credinţa ortodoxă.

Comments are closed.