Sfinţii Trei Ierarhi cinstiţi de Facultatea de Teologie din Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae, Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie, Catedra de Teologie Ortodoxă din cadrul Universităţii de Vest Timişoara organizează cu prilejul Anului omagial al Crezului ortodox şi autocefaliei româneşti manifestarea culturală de cinstire a îndrumătorilor spirituali ai invăţământului teologic ortodox Sfinţii Trei Ierarhi Vasile, Grigorie şi Ioan, joi 28 ianuarie 2010, orele 17, în Amfiteatrul A2, etajul I al Universităţii, bd. Vasile Pârvan nr. 4.

Se prezintă conferinţa cu tema Sfinţii Vasile, Grigorie şi Ioan – mărturisitori ai dreptei credinţe, susţinută de pr. lect. dr. Mircea Cricovean, fragmente din operele Sfinţilor Trei Ierarhi în lectura studenţilor teologi, concert coral susţinut de corul Catedrei de Teologie ortodoxă, dirijat de pr. conf. dr. Nicolae Belean.

Leave a Reply