Simpozion de Teologie Ortodoxă

Miercuri, 22 mai a. c., se vor desfășura lucrările Simpozionului internațional de Teologie Ortodoxă „Polis & Paideia”, cu tema „Pendula arată clipa, dar cine arată Veșnicia? (Walter Withman). Teologia și Știința – ochii omului care privesc spre Veșnicie”, aflat la a treia ediție.

Topicurile propuse includ următoarele abordări:

  •  Α și Ω – „cele dintâi au trecut… iată, noi le facem pe toate” (Ap 21, 4-5);
  • Χρόνος, Αἰών și Καιρός sau tripticul care pendulează între Timp și Veșnicie;
  • Episodul revelator al Schimbării la Față – o veritabilă transfigurare a Timpului în Veșnicie;
  • Imaginile și metaforele definiționale conceptului de Veșnicie prezente în codexul simbolic al Sfintei Scripturi;
  • Ύπέρουσία sau Supraesența lui Dumnezeu în viziunea Părinților și Scriitorilor bisericești;
  • Unirea eternă cu Dumnezeu: odihnă și mișcare;
  • Omul – pecete a Veșniciei imprimată pe zapisul timpului;
  • Limbajul matematic ca indicator descriptiv al Teognosiei nesfârșite;
  • Perspective științifice asupra conceptului de veșnicie/eternitate.

Simpozionul este găzduit de Facultatea de Litere, Istorie și Teologie (Catedra de Teologie Ortodoxă) din cadrul Universității de Vest din Timișoara, în colaborare cu Arhiepiscopia Timișoarei.

Această manifestare științifică se va desfășura în regim full online, via meet-google. Menționăm că studiile prezentate la simpozion vor fi publicate într-un volum tipărit la o editură acreditată CNCS.

Pentru informații legate de modalitățile de conectare la lucrările simpozionului, vă rugăm să-l contactați pe organizatorul acestuia, pr. lect. univ. dr. Adrian D. Covan, la numărul de telefon 0726.458.458. sau la adresa de e-mail: adrian.covan@e-uvt.ro.

Încredințați fiind de prețuirea noastră, Vă așteptăm cu drag!

Comments are closed.