Simpozion Internaţional la Universitatea de Vest din Timişoara

Astăzi, în Aula Magna a Universităţii de Vest din Timişoara s-a desfăşurat Simpozionul Internaţional cu tema: „Valenţe terapeutice ale spiritualităţii ortodoxe şi direcţii principale în dezvoltarea psihologiei umane”.

Evenimentul a fost organizat de Asociaţia Psihologilor şi Psihoterapeuţilor Creştini Ortodocşi din România în colaborare cu Facultatea de Sociologie şi Psihologie din cadrul Universităţii de Vest din Timişoara.

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și la invitația Înalt Preasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului a fost prezent la eveniment Înalt Preasfințitul Părinte Hierotheos Vlachos, Mitropolit de Nafpaktos și Aghios Vlasios din cadrul Bisericii Ortodoxe a Greciei.

În cadrul simpozionului au susținut prelegeri Înalt Preasfinţitul Ierotheos Vlahos, Monahia Siluana Vlad, Pr. Prof. Univ. Dr. Vasile Mihoc, Prof. Univ. Dr. Pavel Chirilă, dar şi teologi, profesori şi cercetători din domeniul psihologiei şi psihoterapiei.

Dintre titlurile conferinţelor amintim: “Hristos-Doctorul,în Sfintele Evanghelii şi în viaţa Bisericii”, “Biserica – spital duhovnicesc”, “Traumă şi dezvoltare spirituală” şi “Psihologul-ca slujitor al aproapelui”.

Evenimentul s-a desfăşurat în prezenţa Preasfinţitului Paisie Lugojanul, Episcop –vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Totodată, la simpozion au participat clerici şi monahi din cuprinsul Mitropoliei Banatului, profesori şi studenţi ai Universităţii de Vest din Timişoara, precum şi numeroşi credincioși timişoreni.

Partenerii evenimentului au fost: Arhiepiscopia Timişoarei, Episcopia Caransebeşului, Consiliul Judeţean Timiş, Fundaţia Teofania şi Sfânta Mănăstire Nera, din eparhia Caransebeşului.

Comments are closed.