Sinaxă la reşedinţa mitropolitană

Joi 9 septembrie s-a desfăşurat la reşedinţa mitropolitană Sinaxa stareţilor, stareţelor şi duhovnicilor de la mănăstirile din cuprinsul eparhiei. De dimineaţă s-a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană de către mai mulţi preoţi şi diaconi, de faţă fiind şi Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul.

În continuare la reşedinţa mitropolitană, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Mitropolit Nicolae, Preasfinţitului Episcop-vicar Paisie Lugojanul, P.On. Părinte vicar administrativ Ionel Popescu, P.On. Părinte consilier Valentin Boancheş şi a delegaţilor de la mănăstiri s-a desfăşurat sinaxa propriu-zisă, prefaţată de referatul P.Cuv. exarh Simeon Stana. Pe marginea acestuia au luat cuvântul stareţi şi stareţe, evocând situaţii concrete de la mănăstirile pe care le conduc. Au fost luate hotărâri menite să îmbunătăţească viaţa bisericească la mănăstirile din eparhie.

Leave a Reply