Cursuri pentru clerici

În perioada 30 august-10 septembrie s-au desfăşurat la Centrul eparhial din Timişoara cursurile pentru obţinerea gradelor profesionale de către 55 de clerici din cele patru eparhii ale Mitropoliei Banatului. Cursurile au început luni 30 august odată cu oficierea slujbei de Te Deum în biserica din incinta Centrului eparhial, de faţă fiind şi Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nicolae care a adresat un cuvânt de binecuvântare. Pe parcursul zilelor cursanţii au audiat cursuri predate de cadre didactice de la Facultatea de Teologie din Timişoara, dimineaţa şi seara participând la programul liturgic de la catedrala mitropolitană.
Cursurile s-au încheiat odată cu susţinerea probelor scrise şi orale în faţa comisiei prezidate de Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul, toţi candidaţii obţinând gradul profesional pentru care s-au înscris.

Leave a Reply