Slujbe de pomenire pentru eroii români din decembrie 1989

Duminică, 22 decembrie 2013, în toate bisericile şi mănăstirile ortodoxe din Patriarhia Română, după Sfânta Liturghie, va fi oficiată o slujbă de pomenire a eroilor care s-au jertfit pentru libertatea, credinţa şi demnitatea poporului român, în decembrie 1989.

 La Catedrala mitropolitană, slujba de pomenire a eroilor din decembrie 1989 va fi oficiată după Sfânta Liturghie arhierească, de la ora 12.00.

Reamintim că, potrivit hotărârii Sfântului Sinod, la fiecare Sfântă Liturghie oficiată în bisericile şi mănăstirile din ţară şi din străinătate sunt pomeniţi eroii, ostaşii şi luptătorii români din toate timpurile şi din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinţei strămoşeşti, pentru întregirea neamului, pentru libertatea şi demnitatea poporului român.

Comments are closed.