Slujire arhierească în parohia Blajova

      Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a efectuat o vizită canonică în parohia Blajova, din cadrul protopopiatului Lugoj. Ierarhul a fost întâmpinat la orele dimineţii de soborul de preoţi şi diaconi veniţi de la parohiile învecinate, în frunte cu părintele Ioan Cerbu, protopopul Lugojului, şi părintele paroh Răzvan Mateş, precum şi de numeroşi credincioşi. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială cu hramul „Adormirea Maicii Domnului“, construită în anul 1830. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul coral “Thephoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diaconul Ion-Alexandru Ardereanu.

În finalul slujbei, Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul a adresat un cuvânt de învăţătură referitor la însemnătatea acestor zile de pregătire trupească şi sufletească pentru întâmpinarea aşa cum se cuvine a Slăvitului Praznic al Învierii Domnului. Totodată, Preasfinţia Sa a subliniat înţelesurile duhovniceşti desprinse din evanghelia duminicală, de la Marcu 2, 1-12. „ Suntem oameni trecători în pământul acesta, nu contează dacă suntem mulţi sau puţini, nu este important dacă satul în care trăim este mare sau mic, ci importantă este credinţa în Dumnezeu. În acest sens, evanghelia de astăzi  ne arată credinţa determinantă a celor care l-au adus pe slăbănog înaintea Mântuitorului Hristos. Aşadar, dacă cei de pe lângă noi, cei din casele noastre nu au credinţă, noi cei care venim la biserică trebuie să înmulţim rugăciunea pentru ca, văzând ei dragostea noastră faţă de Biserică să primească şi ei în conştiinţă şi în minte credinţa în Dumnezeu ”, a precizat Preasfinţitul Paisie Lugojanul. În încheiere Ierarhul a transmis credincioşilor parohiei Blajova binecuvântarea şi părinteasca purtare de grijă a Înalt preasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului şi le-a împărţit iconiţe cu Sfântul Ierarh Iosif cel Nou de la Partoş, ocrotitorul Banatului.

Parohia Blajova cuprinde 52 de familii cu 118 credincioşi şi este păstorită din anul 2011 de pr. Răzvan Mateş.

Comments are closed.