Slujire arhierească în parohia Cutina, protopopiatul Făget

Duminică, 10 mai 2009, Prea Sfinţia Sa Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, a slujit din încredinţarea Înalt Prea Sfinţiei Sale Nicolae al Banatului, în parohia Cutina, protopopiatul Făget.

Prea Sfinţia Sa a fost întâmpinat de P. On. Bujor Păcurar, protopopul Făgetului, de Pr. Daniel Escariu, paroh, şi de ceilalţi preoţi împreună slujitori în faţa bisericii parohiale cu hramul Adormirea Maicii Domnului. În continuare soborul a înconjurat biserica şi a sfinţit lucrările de renovare a exteriorului bisericii.

La momentul potrivit mai mulţi credincioşi s-au împărtăşit cu Sfintele Taine din mâna ierarhului. În cuvântul de învăţătură Prea Sfinţia Sa a vorbit celor prezenţi despre întruparea Mântuitorului, întrupare ce a fost săvârşită pentru ca fiecare dintre noi să avem Om, să nu ne punem nădejdea în oamenii de lângă noi, ci în Dumnezeu, în Domnul Hristos, Cel care pentru noi a venit în lume.

În cadrul Sfintei Liturghii preotul paroh Daniel Escariu a fost hirotesit întru iconom.

După slujirea arhierească parohia a oferit o agapă frăţească pentru toţi cei prezenţi.

Leave a Reply