Slujire arhierească în parohia Timişoara- Fabric

 Preasfinţitul Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei a fost prezent  în duminica a XXXII- a după Rusalii, în mijlocul credincioşilor din parohia Timişoara-Fabric, protopopiatul Timişoara II. La orele dimineţii, ierarhul a fost întâmpinat de preoţi şi credincioşi în faţa bisericii, după care a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în biserica cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, înconjurat de alesul sobor de preoţi şi diaconi, condus de protopopul Mircea Szilagyi. În cuvântul de învăţătură rostit, Preasfinţitul Paisie Lugojanul a tâlcuit învăţăturile din evanghelia după Luca, 19, 1-10, care prezintă întâlnirea Mântuitorului nostru Iisus Hristos cu Zaheu vameşul. După predică, câteva zeci de credincioşi, dintre care foarte mulţi copii s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos. În finalul slujbei, Preasfinţitul Paisie a transmis credincioşilor din Fabric şi pr. paroh Adrian Floca, binecuvântarea şi dragostea părintească a Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul vocal „Theophoros” al Arhiepiscopiei Timişoarei, condus de diac. dr. Ion- Alexandru Ardereanu.

Actuala biserică a parohiei a fost ridicată în anul 1912, iar ca model a fost ales stilul arhitectonic al Catedralei mitropolitane din Sibiu. Pictura locaşului a fost executată de zugravul Ioan Zaicu, iar sculptura şi tâmplăria de către fraţii Nistor şi Iosif Busuioc din Berlişte, toţi maeştri cu renume în arta eclesială bănăţeană. Sfinţirea bisericii s-a făcut la data de 5 octombrie 1913, biserica „Sfântul Ilie” din Fabric fiind în acel moment cel mai încăpător lăcaş de rugăciune al ortodocşilor români din Timişoara.

Comments are closed.