Sprijin pentru fraţii noştri sârbi afectaţi de inundaţii

1Urmare adresei Cancelariei Sfântului Sinod nr. 255/26.05.2014 prin care Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a adresat un apel tuturor eparhiilor din România la solidaritate cu fraţii noştri sârbi ce au de suferit din pricina revărsării apelor, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei pune la dispoziţie Centrelor eparhiale contul nr. RO 02 RNCB 0249049296660001 deschis la BCR Timişoara în vederea transmiterii donaţiilor în bani.

Precizăm faptul că Arhiepiscopia Timişoarei în consultare şi colaborare cu Consulatul General al Serbiei şi Episcopia Ortodoxă Sârbă din Timişoara va achiziţiona produsele solicitate de imediată nevoie (apă, produse igenice, conserve alimentare, saltele, lenjerie, etc.) ce vor fi predate Patriarhiei Serbiei, la Belgrad.

Aducem la cunoştinţă tuturor credincioşilor precizările şi recomadările Ministerului Sănătăţii al Republicii Serbia şi Crucii Roşii – Serbia de a nu fi colectate haine vechi (folosite), medicamente şi aparatură medicală de la persoane fizice.

Mulţumim tuturor celor care vor putea să se alăture acestei campanii umanitare!

Comments are closed.