Un nou ciclu de conferinţe pentru studenţii teologi din Timişoara

Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Nicolae, Mitropolitul Banatului, şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Paisie Lugojanul, ciclul de conferinţe prepascale intitulat “Treptele desăvârşirii în familia creştină” a debutat miercuri, 16 martie, la Timişoara, în Amfiteatrul “A I/I” al Universităţii de Vest. Anul acesta, potrivit hotărârii Sfântului Sinod privind declararea anului 2011 ca “An omagial al Sfintei Cununii şi al Sfântului Botez” în cuprinsul Patriarhiei Române, conferinţele prepascale sunt închinate acestor două mari taine ale creştinătăţii şi au loc sub genericul “Treptele desăvârşirii în familia creştină”.Seria de conferinţe din semestrul II universitar a debutat cu referatul părintelui asist. univ. dr. Dragoş Debuceanu, intitulat “Comentarii baptismale în viziunea părinţilor apostolici”, susţinut în prezenţa a numeroşi studenţi teologi. În finalul întâlnirii, Corul Studenţilor Teologi a susţinut un recital de piese corale adecvate perioadei Postului Mare. Ciclul de conferinţe va continua până în săptămâna a şasea a postului şi va avea ca invitaţi preoţi şi profesori de la Catedra de teologie din cadrul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie din Timişoara. Conferinţele prepascale sunt organizate de Arhiepiscopia Timişoarei, Universitatea de Vest din Timişoara şi Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie şi sunt adresate în special studenţilor de la Catedra de teologie.

Leave a Reply