Un nou proiect social dezvoltat în cadrul Mitropoliei Banatului şi a Arhiepiscopiei Alba-Iuliei

Biserica în sprijinul persoanelor vulnerabile

Marţi, 25 ianuarie, în sala de conferinţe a reşedinţei arhiepiscopale din Arad a avut loc prezentarea oficială a noului proiect social din cadrul Patriarhiei Române, ce are ca beneficiar Arhiepiscopia Aradului în parteneriat cu Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, Arhiepiscopia Timişoarei, Episcopia Caransebeşului şi Episcopia Devei şi Hunedoarei.

Noul proiect se numeşte “Implicarea clerului şi a membrilor comunităţiilor parohiale ortodoxe în dezvoltarea de proiecte sociale la nivelul Mitropoliei Banatului şi Arhiepiscopiei Alba-Iuliei”, se află pe axa prioritară 6 “Promovarea incluziunii sociale” şi este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013.

La prezentarea oficială au participat reprezentanţii eparhiilor implicate în acest proiect, Înalt Preasfinţitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului, Înalt Preasfinţitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Alba-Iuliei, Preasfinţitul Părinte Lucian, episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Paisie, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Pr. Dumitru Diniş, cosilier social al Episcopiei Devei şi Hunedoarei, precum şi dl. Laurenţiu Călin Bibarţ, prefectul judeţului Arad şi numeroşi reprezentanţi ai presei şi televiziunilor locale şi naţionale.

”Am socotit că este potrivit a începe acest proiect imediat după săptămâna de rugăciune ecumenică pentru a arăta că ori de câte ori este nevoie trebuie să dăm spijinul nostru oricăruia dintre cei care reprezintă aproapele nostru, având ca exemplu pilda Samarineanului milostiv, a Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Ajutorarea aproapelui nostru este un teren practic unde pot conlucra toţi cei care vor să arate credinţa lor prin trăirea şi lucrarea faptelor bune”, a mărturisit Înalt Preasfinţitul Părinte Timotei în deschiderea evenimentului.

Pr. Mircea Bupte, consilier social al Arhiepiscopiei Aradului a menţionat că obiectivul general al proiectului este facilitarea integrării sau reintegrării persoanelor vulnerabile pe piaţa muncii, în următoarele 24 de luni prin servicii de asistenţă socială şi dezvoltarea capacităţii comunităţiilor parohiale ortodoxe din judeţele Alba, Arad, Caraş- Severin, Hunedoara, Mureş şi Timiş, de a genera implementa proiecte sociale

“Ne propunem ca prin personalul pe care îl vom califica, 460 de preoţi şi membrii ai comunităţiilor eparhiale ortodoxe să consiliem peste 2400 de personane vulnerabile, să-i sprijinim prin integrarea lor socială. Deasemenea, proiectul implică calificare professională a unui număr de 200 de personae, realizarea a 100 de parteneriate locale, 120 de diagnoze comunitare şi în acest caz să plaseze un nunăr de1000 de personae într-un loc de muncă. Implicarea noastră are în vedere în mod special copiii şi tinerii, femeile casnice, familii cu mai mult de 2 copii, inclusive familii monoparentale, victimele violenţei în familie, victimele traficului de personae, personae de etnie romă, personae dependente şi cu dizabilităţi, personae aflate în detenţie, persoanele inactive, comunităţiile sărace şi foarte sărace, cu un ridicat procent de şomeri, mai ales din comunităţiile rurale”, a declarat Silvestru Bochiş, managerul de proiect.

Leave a Reply