Vizite canonice şi slujiri arhiereşti în Arhiepiscopia Timişoarei

În ultimele două săptămâni, Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următoarele vizite canonice şi slujiri arhiereşti:
– în ziua de 2 februarie, de praznicul Întâmpinării Domnului, a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Româneşti;
– în ziua de 4 februarie a oficiat Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană;
– Duminică 6 februarie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica „Naşterea Maicii Domnului” a filiei Valea Lungă, parohia Hezeriş, protopopiatul Lugoj, împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu, P.C. Părinte paroh Nicolae Valentin Voicu şi alţi slujitori;
– în ziua de 8 februarie a prezidat întâlnirea lunară a clericilor din cuprinsul protopopiatului Făget, asistat fiind de P.On. Părinte protopop Bujor Păcurar;
– în ziua de 11 februarie a săvârşit Sfânta Liturghie la catedrala mitropolitană;
– în ziua de 12 februarie a efectuat o vizită canonică la parohia Racoviţa, protopopiatul Lugoj, prilej cu care a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Naşterea Maicii Domnului”, împreună cu P.On. Părinte protopop Ioan Cerbu, P.On. Părinte paroh Ioan Pociump şi alţi clerici, în prezenţa multor credincioşi şi credincioase;
– Duminică 13 februarie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Iosefin, împreună cu slujitorii bisericii.

Leave a Reply