Acţiune caritabilă la Spitalul de copii Bega II din Timişoara

Cu binecuvântarea Înaltpresfinţiei Sale Nicolae Corneanu Mitropolitul Banatului, Fundaţia “Preot Ioan Olariu” şi Parohia Timişoara Iosefin, coordonate de preotul Ionel Popescu vicar administrativ la Centrul Eparhial au organizat vineri, 14 mai, o acţiune de înfrumuseţare cu icoane a saloanelor Spitalului de copii Bega II din Timisoara. O parte din icoanele pe lemn şi sticlă au fost pictate de către elevii şcolilor de pe raza parohiei, iar cealaltă parte sunt donaţii ale credincioşilor şi ale membrilor fundaţiei. Acest lucru a fost posibil datorită profesorului doctor Liviu Pop, şeful secţiei pediatrie din cadrul spitalului amintit, care s-a arătat bucuros de sprijinul Bisericii menţionând că: “icoanele sunt mai mult decât un suport moral pentru copii bolnavi”.

Leave a Reply