Concurs de creaţie pentru elevi

Vineri 11 martie a avut loc la Colegiul naţional „Ana Aslan” din Timişoara, premierea elevilor participanţi la concursul şcolar de creaţie literar-religioasă, cu tema „Rolul icoanei în viaţa tinerilor”, organizat de Mitropolia Banatului în parteneriat cu Inspectoratul şcolar judeţean Timiş şi Colegiul naţional „Ana Aslan” din Timişoara, personal prin grija Doamnei prof. Lavinia Bloju.
La acest concurs, ajuns la ediţia a VI-a, au participat elevi de liceu şi gimnaziu de la unităţile de învăţământ din judeţului Timiş, sub coordonarea cadrelor didactice de la disciplina Religie. Lucrările câştigătoare vor apărea în publicaţia eparhială „Învierea” şi în cotidianul „Ziarul Lumina”.
În cadrul festivităţii de premiere au fost acordate diplome şi premii tuturor participanţilor, constând în iconiţe şi cărţi de literatură creştină. Centrul eparhial a fost reprezentat prin P.On. Părinte Marius Florescu.

Leave a Reply