Conferinţe preoţeşti în Arhiepiscopia Timişoarei

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae Corneanu şi pe temeiul celor hotărâte de Sfântul Sinod în Arhiepiscopia Timişoarei au început conferinţele preoţeşti cu tema: “2010-Anul omagial al Crezului Ortodox”.
Datele la care vor avea loc conferinţele în cele şase protopopiate sunt: protopopiatul Deta -10 mai, protopopiatul Făget – 11 mai, protopopiatul Lugoj – 17 mai, protopopiatul Sânnicolau Mare – 14 mai, protopopiatul Timisoara I – 18 mai şi protopopiatul Timisoara II – 12 mai.

Conferinţele sunt precedate de oficierea obişnuitului Te-Deum în cadrul căruia unul din preoţi va rosti predica duminicii următoare. În partea a doua a conferinţei se va analiza modul de administrare a bunurilor parohiale mobile şi imobile.

Toate conferinţele sunt prezidate de Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul Episcopul vicar al eparhiei, care va fi însoţit la fiecare protopopiat de un consilier al Centrului eparhial.

Leave a Reply