Festival coral la Mănăstirea “Izvorul Miron -Româneşti”

Cu binecuvântarea IPS Nicolae al Banatului, în data de 18 aprilie la Duminica Mironosiţelor, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, în colaborare cu Centrul de cultură şi artă al judeţului Timiş şi cu sprijinul Consiliului Judeţean, s-a organizat a XI–a ediţie a Festivalului coral „Cântările Învierii” la Mănăstirea “Izvorul Miron” de la Româneşti, din Protopopiatul Făget.

Manifestarea cultural-spirituală a debutat cu săvârşirea Sf. Liturghii, oficiată de PS Paisie Lugojanu în paraclisul de vară al mănăstirii. Au participat mai multe formaţii corale dintre care amintim: Corul românilor din Petrovaselo – Serbia, Grupul coral “Giroceana” din Giroc, Corul plugarilor din Chizătău şi Corurile bisericilor ortodoxe din Făget, Marginea, Româneşti, Ghiroda Veche, Foeni, Criciova, Coştei şi Recaş.

Acţiunea s-a încheiat cu o agapă frăţească oferită oaspeţilor de către organizatori.

Leave a Reply