Festival coral la Mănăstirea Săraca

Cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţiei Sale Nicolae al Banatului, în 3 mai 2009, la Duminica Mironosiţelor, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timişoarei, în colaborare cu Centrul de Cultură şi artă al judeţului Timiş şi cu sprijinul Consiliului Judeţean, a organizat cea de a XIII –a ediţie a Festivalului coral “Cântările Învierii” ce a avut loc la Mănăstirea Săraca, din Protopopiatul Deta, aflată la 40 de km de Timişoara.

Manifestarea cultural-spirituală a debutat cu săvârşirea Sfintei Liturghii, oficiată, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfinţiei Sale Nicolae al Banatului, de căte Prea Sfinţia Sa Paisie Lugojanu în paraclisul mănăstirii.

Au participat mai multe formaţii corale dintre care amintim: Corul bărbătesc al Consiliului Naţional al Românilor din Serbia, Corul Episcopiei Ortodoxe Române din Vârşeţ, Corul bulgarilor din Dudeştii Vechi şi Corurile bisericilor ortodoxe din Gataia, Ghiroda, Foeni şi Recaş.

Acţiunea s-a încheiat cu o agapă frăţească ce a fost oferită oaspeţilor de către organizatori.

Leave a Reply