Recunoaşterea Episcopiei Ortodoxe Române Dacia Felix, Vârşeţ, Serbia

Marţi, 28 aprilie 2009, la reşedinţa Patriarhiei Ortodoxe Sârbe de la Belgrad Preasfinţitul Episcop Daniil al Daciei Felix, de la Varşeţ, a fost invitat atât de către Patriarhia Ortodoxă Sârbă cât şi de către Ministerul Cultelor din Serbia pentru a i se înmâna în mod oficial actul de înregistrare şi recunoaştere al Episcopiei Ortodoxe Române a Daciei Felix de la Varşeţ pentru românii din Banatul Sârbesc, conform înţelegerii celor două delegaţii patriarhale de dialog, română şi sârbă, din 2006.

Dacă acest lucru constituie o mare împlinire şi realizare pentru preoţii şi credincioşii ortodocşi români din Banatul Sârbesc, nu acelaşi lucru se poate spune despre românii ortodocşi din sudul Dunării, din Valea Timocului, de zece ori mai numeroşi decat românii din Banatul Sârbesc, care în acest fel rămân în afara unei jurisdicţii bisericeşti ortodoxe române recunoscute oficial atât de către Biserica Sârbă cât şi de către Statul Sârb pe teritoriul Republicii Serbia, conform declaraţiilor Preasfinţitului Episcop Daniil, făcute în cadrul cuvântarii Preasfinţiei Sale la Belgrad.

În legătură cu acest aspect Preasfinţitul Episcop Daniil a pledat vreme de doua ore în favoarea recunoaşterii şi acordării drepturilor minime bisericeşti şi pentru românii din Craina Timocului pentru care trebuie continuat dialogul dintre cele doua patriarhii.

Leave a Reply