Itinerar pastoral pe luna iunie al Preasfinţitului Paisie Lugojanul

În ultima perioadă de timp Preasfinţitul Episcop-vicar Paisie Lugojanul a efectuat următorul itinerar pastoral:
– în ziua de 16 iunie a participat la examenul anului I pastorală de la Facultatea de Teologie din Timişoara;
– în ziua de 17 iunie a participat la inaugurarea Centrului de recuperare de la clinica „Dr. Cristian Şerban“ din Buziaş. În aceeaşi zi a luat parte la întrunirea Permanenţei Consiliului eparhial;
– în ziua de 18 iunie a oficiat Taina Sfântului Maslu la parohia Timişoara Iosefin;
– în ziua de 19 iunie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Timişeni;
– în ziua de 20 iunie a oficiat Sfânta Liturghie la biserica parohiei Timişoara Mehala, în cadrul căreia l-a hirotonit întru preot pe C. Diacon Radu Bogdan, pe seama catedralei mitropolitane. În aceeaşi zi a oficiat vecernia la biserica parohiei Corneşti protopopiatul Timişoara I, apoi slujba de pomenire pentru mitropolitul dr. Vasile Lazarescu al Banatului, originar din această localitate, după care a dezvelit o placă pe casa memorială a mitropolitului;
– în ziua de 21 iunie a participat la examenul anului II pastorală la Facultatea de Teologie din Timişoara;
– în ziua de 23 iunie a oficiat vecernia şi slujba de binecuvântare a paraclisului cu hramul „Sfântul Ioan Botezătorul“ de la parohia Timişoara Zona Tipografilor;
– în ziua de 26 iunie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza;
– în ziua de 28 iunie a participat ca membru la întrunirea Comisiei pentru ocuparea postului de preot militar al Garnizoanei Timişoara, preşedintele Comisiei fiind Preasfinţitul Episcop-vicar patriarhal Ciprian Câmpineanul;
– în ziua de 29 iunie a oficiat Sfânta Liturghie la mănăstirea Cebza împreună cu P.On. Părinte vicar administrativ Ionel Popescu şi alţi slujitori, apoi parastasul pentru Părintele Ioan Olariu de la parohia Timişoara Iosefin, originar din această localitate;
– în ziua de 30 iunie a participat la lucrările Consiliului Eparhial prezidate de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Nicolae.

Leave a Reply