Lansare de carte

Astăzi, 15 iunie a.c. cu binecuvântarea Î.P.S. Mitropolit Nicolae al Banatului, în sala de festivităţi a Centrului eparhial din Timişoara s-a prezentat lucrarea autorilor reşiţeni Nicolae şi Eduard Magiar ,,Viaţa monahală în judeţul Timiş”.

Cartea a văzut lumina tiparului la editura “Invierea” a Arhiepiscopiei Timişoarei, care şi-a asumat integral costurile tipăririi, urmând să o pună la dispoziţia cititorilor prin standurile de carte şi prin parohiile din cuprinsul eparhiei. Cuvântul înainte aparţine Înaltpreasfinţiei Sale dr. Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului, prefaţa având semnătura Preacuviosului Simeon Stana, exarhul mănăstirilor timişene, iar postfaţa este semnată de preot dr. Ionel Popescu, vicarul administrativ al eparhiei.

Prin această lucrare se urmăreşte prezentarea vechilor mănăstiri, dar şi punerea în valoare a celor ctitorite după anul 1989.

În prezenţa Părintelui Mitropolit Nicolae au evidenţiat această lucrare conf. dr. Claudiu T. Arieşan de la Universitatea de Vest din Timişoara, din perspectivă laică şi preotul dr. Ionel Popescu, alături de arhimandritul Simeon Stana, din perspectivă religioasă. Concluziile au aparţinut autorilor.

Leave a Reply