Prăznuirea Sfântului Ioan Botezătorul

Miercuri, 7 ianuarie 2008, creştinii-ortodocşi îl prăznuiesc pe Sfântul Ioan, înainte-mergătorul şi botezătorul Domnului.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Nicolae al Banatului, Preasfinţia Sa Paisie Lugojanu a săvârşit Sfânta Liturghie la Parohia Iosefin cu ocazia acestui praznic, începând la ora 9.30, această zi fiind importantă şi pentru cei trei părinţi slujitori ai parohiei, purtători ai numelui Sfântului Ioan Botezatorul.

Cuvântul de învăţătură a fost ţinut de P. On. Părinte Ionel Popescu, parohul bisericii. Părintele Ionel a vorbit credincioşilor prezenţi despre profeţii Vechiului Testament şi despre profetiile lor. În istoria lumii au existat mari savanţi, oameni de cultură, pe care îi cinstim. Cu atât mai mult se cuvine să-i cinstim şi să îi iubim pe aleşii lui Dumnezeu dintre oameni, dintre care cel mai mare om născut din femeie, cum însuşi Mântuitorul a spus, este Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului Iisus Hristos.

În final, Preasfinţia Sa i-a felicitat pe cei trei preoţi din partea Înaltpreasfinţiei Sale Nicolae şi a mai adăugat câteva cuvinte, despre ce înseamnă a fi prooroc al lui Dumnezeu şi cum sunt aleşi aceştia de către Domnul.

Leave a Reply