Târnosirea bisericii parohiei Timişoara – Zona Soarelui

Duminică, 11 ianuarie 2009, Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul a târnosit, cu binecuvântarea Întâistătătorului Mitropoliei Banatului, Înaltpreasfinţia Sa Nicolae, biserica Sf. Ier. Nicolae a parohiei Timişoara – Zona Soarelui.

Ierarhul a fost întâmpinat la orele 9.15 de către preotul paroh Viorel Covaci dimpreună cu ceilalţi preoţi slujitori ai parohiei, alături de preoţi invitaţi. Au participat şi oaspeţi de seamă, domnul primar al municipiului Timişoara, diverse oficialităţi, binefăcători şi sponsori.

La Sfânta Liturghie s-au împărtăşit copii şi credincioşi care s-au pregătit în acest scop.

Cuvântul de învăţătură a fost rostit de Preasfinţia Sa: despre Împărăţia lui Dumnezeu şi cum poate fi dobândită aceasta, după cum ne învaţă chiar Domnul Iisus Hristos, care întrupându-se, s-a aratat El însuşi nouă tuturor pildă de vieţuire întru dreapta credinţă.

Leave a Reply